جنبش مرصوص

تحلیلی سیاسی فرهنگی

جنبش مرصوص

تحلیلی سیاسی فرهنگی

جنبش مرصوص

خداوند در سوره صف می فرماید:
إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الَّذینَ یُقاتِلُونَ فی‏ سَبیلِهِ صَفًّا کَأَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوصٌ

می خواهیم از مرصوصین شویم.
بنیان مرصوص یعنی بناهای پولادین

پیوندها

استکبار ستیزی(5)

از آنجایی که حضرت آقا نظام فکری سیاسی خود را از بطن وحی گرفته اند، بنابراین هیچگاه دچار هیجان های محیط و زمانه نمی شوند و موج های تبلیغاتی دشمن نمی تواند ایشان را از اصولشان تکانی بدهد.

یکی از نکاتی که حضرت آقا در دیدار اخیرشان به آن اشاره کردند این جملات بود

«امروز حتی مسئولان دیپلماسی و کسانی که در مذاکرات حضور داشته اند، این واقعیت را تکرار می کنند که امریکا نقض عهد می کند و در ورای زبان چرب و نرم خود، به مانع تراشی و تخریب روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها مشغول است.

رهبر انقلاب افزودند: البته چندین سال است موضوع بی اعتمادی به امریکایی ها را تکرار می کنیم اما برخی، سختشان بود این واقعیت را قبول کنند

 

کَیْفَ یَکُونُ لِلْمُشْرِکینَ عَهْدٌ عِنْدَ اللَّهِ وَ عِنْدَ رَسُولِهِ إِلاَّ الَّذینَ عاهَدْتُمْ عِنْدَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ فَمَا اسْتَقامُوا لَکُمْ فَاسْتَقیمُوا لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَّقینَ (7)

کَیْفَ وَ إِنْ یَظْهَرُوا عَلَیْکُمْ لا یَرْقُبُوا فیکُمْ إِلاًّ وَ لا ذِمَّةً یُرْضُونَکُمْ بِأَفْواهِهِمْ وَ تَأْبى‏ قُلُوبُهُمْ وَ أَکْثَرُهُمْ فاسِقُونَ (8)

ترجمه:

چگونه مشرکان را نزد خدا و پیامبرش پیمانى [استوار] تواند بود [در صورتى که همواره پیمان شکنى مى‏کنند] مگر کسانى که با آنان در کنار مسجد الحرام پیمان بسته‏اید، پس تا زمانى که [به پیمانشان‏] با شما پایدارى کنند، شما هم به پیمانتان با آنان پایدارى کنید زیرا خدا پرهیزکاران را دوست دارد. (7)

چگونه [مشرکان بر پیمان خود پاى بندند؟] و در صورتى که اگر بر شما چیره شوند، نه [پیوندِ] خویشاوندى را در حقّ شما رعایت مى‏کنند، نه پیمانى را!! شما را با زبانشان خشنود مى‏کنند، ولى دل‏هایشان [از خشنود کردن شما] امتناع دارد و بیشترشان فاسقند. (8)

 

نکاتی در این آیه به آن به عنوان اصول استکبار ستیزی اشاره شده است این است که مشرکین هیچگاه به عهدهای خود پایبند نیستند مگر عده ای از آنها.

انچه در اینجا اصل است همان مورد اول است و عده دیگری که بر عهد خود هستند از موارد استثناء می باشد.

 

نکته دومی که در این آیات وجود دارد و در بیان حضرت اقا هم آمده، این است که به چرب زبانی آنها اعتماد نکنید ، اینها روحیه ای دارند و آن این است که اگر شما حتی خویشاوندان آنها باشید باز چون مسلمان هستید با شما دشمنی می کنند .

���حضرت آقا به مسأله عدم رعایت حتی حق خویشاوند به خاطر مسلمان بودن هم در سخنان خود اشاره کردند و فرمودند:

شما ملاحظه کردید در کشور ترکیه؛ [البتّه‌] هنوز به نظر ما اثبات نشده است، امّا اتّهام قوی وجود دارد که این کودتایی که در ترکیه رخ داد، با تدبیر و تهیّه‌ی آمریکایی‌ها بود. اگر ثابت بشود، رسواییِ بزرگی برای آمریکا استترکیه کشوری بود که روابط خوبی با آمریکا داشت و میگفت متّحد منطقه‌ایِ آمریکا است؛ [امّا] حتّی با ترکیه هم حاضر نیستند [بسازند]؛ چون یک گرایش اسلامی آنجا وجود دارد؛ با اسلام مخالفند، با گرایش اسلامی مخالفند، لذا آنجا هم حتّی کودتا راه می‌اندازند، 

 

ممکن است کسی اشکال کند که این آیات مربوط به مشرکین است و طرف مقابل ما یعنی آمریکا از اهل کتاب هستند، جواب آنها در ادامه سوره توبه داده شده است.

در ادامه سوره خداوند به با اشاره کردن به صفات مشرکین این پیام را به اهل بصیرت می دهد که اگر کسی اهل این صفات بود مطمئن باشید که او به پیمان های خود با خدا و رسول عمل نخواهد کرد و اگر با شما هم پیمانی ببندد آن را نیز نقض خواهد کرد.

یکی از صفات آنها فسق است «وَ أَکْثَرُهُمْ فاسِقُونَ »

یکی دیگر از صفات آنها که به آن اشاره شده است خوی تعدی و تجاوز گری است «لا یَرْقُبُونَ فی‏ مُؤْمِنٍ إِلاًّ وَ لا ذِمَّةً وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُعْتَدُونَ (10)

و امروز دولت آمریکا هم نقض کننده عهدهای خود است چنانچه عهد خود با کره شمالی و لیبی و عراق را به راحتی نقض کرد.

دولت آمریکا اهل تعدی و تجاوز است و در تمام درگیری های منطقه رکن اساسی آن است.

حال حتی اگر اهل کتاب هم باشند چون صفات مشرکین را دارا هستند محکوم به احکام یاد شده هستند، چرا که وصف مشعر به علیت است و هر کجا که چنین اوصافی بود، در نتیجه چرب زبانی هم هست اما از آن طرف نقض پیمان هم  وجود دارد.

با توجه به مطالب یاد شده به این آگاهی می رسیم که جبهه استکبار محدود به بیرون از مرزها نیست، بلکه هر کسی که اهل فسق باشد و اهل تعدی تجاوز به بیت المال و حق الناس باشد، او هم پیمان هایش را نقض می کند حتی اگر اهل چرب زبانی باشد نباید گول زبان و سخنرانی هایش را بخوریم.

  • محمد جواد ابراهیمی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">