جنبش مرصوص

تحلیلی سیاسی فرهنگی

جنبش مرصوص

تحلیلی سیاسی فرهنگی

جنبش مرصوص

خداوند در سوره صف می فرماید:
إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الَّذینَ یُقاتِلُونَ فی‏ سَبیلِهِ صَفًّا کَأَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوصٌ

می خواهیم از مرصوصین شویم.
بنیان مرصوص یعنی بناهای پولادین

پیوندها

گویا سوره احزاب دیروز با پیام مقام معظم رهبری مجددا نازل گردید.

آیاتی در سوره احزاب است که بسیار عجیب است.

در آزمون سخت جنگ احزاب نه تنها صفوف منافقین و کفار مشخص شد بلکه ضعف انسان های ضعیف الایمان نیز آشکار گشت.


چنانچه می فرماید:  

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اذْکُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ جاءَتْکُمْ جُنُودٌ فَأَرْسَلْنا عَلَیْهِمْ ریحاً وَ جُنُوداً لَمْ تَرَوْها وَ کانَ اللَّهُ بِما تَعْمَلُونَ بَصیراً (9)

إِذْ جاؤُکُمْ مِنْ فَوْقِکُمْ وَ مِنْ أَسْفَلَ مِنْکُمْ وَ إِذْ زاغَتِ الْأَبْصارُ وَ بَلَغَتِ الْقُلُوبُ الْحَناجِرَ وَ تَظُنُّونَ بِاللَّهِ الظُّنُونَا (10)

هُنالِکَ ابْتُلِیَ الْمُؤْمِنُونَ وَ زُلْزِلُوا زِلْزالاً شَدیداً (11)

اى اهل ایمان! نعمت خدا را بر خود یاد کنید، هنگامى که سپاهیانى [به قصد نابود کردنتان‏] به سوى شما آمدند، پس بادى [کوبنده‏] و لشکریانى که آنها را نمى‏دیدید بر ضد آنان فرستادیم [تا آنان را در هم کوبیدند] و خدا به آنچه انجام مى‏دهید، بیناست. (9) زمانى که از بالا و از پایین [لشکرگاه‏] تان به سویتان آمدند، و آن گاه که دیده‏ها [از شدت ترس‏] خیره شد و جان‏ها به گلو رسید، و به خدا آن گمان‏ها [ى ناروا] را [که خود مى‏دانید] مى‏بردید. (10) آنجا بود که مؤمنان مورد آزمایش قرار گرفتند و به تزلزل و اضطرابى سخت دچار شدند. (11)

خطاب در این آیات به مومنین است و می فرماید وقتی که تمام جبهه کفر و شرک دست به دست هم داده بودند و از هر طرف به شما هجوم و آوردند در مقابل شما صف آرایی کردند یادتان هست چگونه هم دچار ترس شَدید، شُدید؟ و به سختی لرزیدید؟


مذاکرات شبیه به جنگ احزاب بود تمام ایمان در برابر تمام کفر بود(در تعیین مصداق تمام ایمان عجله نکنید). اما در این صف آرایی بسیار از مومنین نیز دچار لغزش های بزرگی شدند که می بایست توبه کنند و در سدد جبران بر آیند.

بسیاری از کسانی که مدعی ولایت بودند در این حادثه جا ماندند و از ترس قلب هایشان به حلقومشان رسیده بود و دچار توهم خوش بینی به برجام بودند که همین امر دشمن را شاد کرده بود و آنها پیروزی خود را بسیار نزدیک می دیدند و آماده پایکوبی و شادی بر این خوش بینی جاهلانه برخی، در جبهه ایمان بودند.

اما خداوند در ادامه سوره احزاب نکته بسیار مهم و جالبی می فرماید، و آن اینکه در چنین شرایطی که دشمن با تمام توان خود در مقابل شما صف کشیده بود و اهل ایمان به شدت ترسیده بودند و دچار توهمات پیچیده و ناامید کننده ای بودند خداوند به وسیله ایمان واقعی یک نفر تمام مومنین را از چنین هلاکت بزرگی نجات داد.

مِنَ الْمُؤْمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدیلاً (23)

لِیَجْزِیَ اللَّهُ الصَّادِقینَ بِصِدْقِهِمْ وَ یُعَذِّبَ الْمُنافِقینَ إِنْ شاءَ أَوْ یَتُوبَ عَلَیْهِمْ إِنَّ اللَّهَ کانَ غَفُوراً رَحیماً (24)

وَ رَدَّ اللَّهُ الَّذینَ کَفَرُوا بِغَیْظِهِمْ لَمْ یَنالُوا خَیْراً وَ کَفَى اللَّهُ الْمُؤْمِنینَ الْقِتالَ وَ کانَ اللَّهُ قَوِیًّا عَزیزاً (25)

از مؤمنان مردانى هستند که به آنچه با خدا بر آن پیمان بستند [و آن ثبات قدم و دفاع از حق تا نثار جان بود] صادقانه وفا کردند، برخى از آنان پیمانشان را به انجام رساندند [و به شرف شهادت نایل شدند] و برخى از آنان [شهادت را] انتظار مى‏برند و هیچ تغییر و تبدیلى [در پیمانشان‏] نداده‏اند، (23) تا سرانجام خدا صادقان را به سبب صدقشان پاداش دهد، و منافقان را اگر بخواهد عذاب کند یا [اگر توبه کنند] توبه آنان را بپذیرد زیرا خدا همواره بسیار آمرزنده و مهربان است. (24) و خدا کافران [شرکت کننده در جنگ خندق‏] را در حالى که به پیروزى و غنیمت دست نیافتند با خشم و اندوهشان برگرداند، و خدا [سختى و مشقت‏] جنگ را از مؤمنان برداشت و خدا همواره نیرومند و تواناى شکست‏ناپذیر است. (25)

الله اکبر

الله اکبر

الله اکبر

می بینی چگونه قرآن حیات دارد و در تمام عصرها جاری است؟

آیات را با دقت همراه با ترجمه بخوان

می بینی که چگونه خداوند به وسیله برخی از مومنین که مردان واقعی عرصه ایمان هستند، تمام مردم مدینه را از تهدید بزرگ جنگ احزاب نجات داد؟

در روایت هست که می فرماید منظور از : وَ کَفَى اللَّهُ الْمُؤْمِنینَ الْقِتالَ، یعنی علی ابن ابی طالب(  و کفى الله المؤمنین القتال بعلی؛ البرهان فی تفسیر القرآن، ج‏4، ص: 434)

یعنی خدا با ایمان واقعی یک نفر، با مجاهدت واقعی یک نفر، با تدبیر صحیح یک نفر، با بصیرت یک نفر، با زیرکی و درایت یک نفر، با شجاعت یک نفر، و با شمشیر یک نفر ، با ضربه کاری یک نفر، مومنین را از جنگ بزرگی که باعث از بین رفتن همه آنها می شد نجات داد.

وقتی که عمرو بن عبدود از خندق عبور می کند، کسی را جز امیرالمومنین علیه السلام یارای مقاومت با او نیست.


اوست که با یک ضربه که افضل من عبادت الثقلین است آن را از پای در می آورد و تمام امید دشمن را نا امید می کند.( ضربة علی یوم الخندق افضل من عبادة الثقلین).


حال در این دوران وقتی که برجام  وارد کشور می شود و حتی از مجلس با آن همه کبکبه و دبدبه عبور می کند و رجز خوان برای نابودی و نفوذ در جمهوری اسلامی می رود تا به دست خودمان اجرا شود. و همه مات و مبهوت عبور و اجرایی شدن آن هستند، می بینیم که خلف صالح امیرالمومنین به تنهایی به میدان می آید و با ضربتی و تمام نقشه ها و آرزوهای آنان را به باد می دهد و امید جبهه کفر و شرک را ناامید می گرداند.دیدیم که چگونه حیله ها و ترس حتی نمایندگان را دور می زند و دموکراسی با دیگر در تاریخ جا می ماند و این ولایت است که ما را از این هلاکت بزرگ نجات می دهد.

در پایان

سید و مولای ما، بار دیگر تاریخ تکرار شد و پیام کتبی شما مانند ضربه جد بزرگوارت در روز خندق، همه کفر و شرک را به زانو در آورد و ما را از هلاکت قطعی نجات داد.

بِأَبِی أَنْت وَ أُمِّی وَ نَفْسِی وَ أَهْلِی وَ مَالِی

به شکرانه این پیروزی تاریخی بزرگ دو رکعت نماز شکر می خوانیم.


 • محمد جواد ابراهیمی

احزاب

برجام

پیام رهبری

نظرات  (۱)

 • سید محمد رضی زاده
 • الحمدالله الذب جعلنا من المتمسکین بولایة علی..
  پاسخ:
  الحمدلله
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">